poniedziałek, 12 maja 2014

                               KIEŁKOWANIE



Przerywamy cisze i zaczynamy od bardzo ważnego tematu jakim jest kiełkowanie.  
Dzisiaj postaram się opisać w jakim celu warto je spożywać i jak prosto je wyhodować.

W nasionach  znajdziemy skarbnicę witamin minerałów,białka,węglowodanów,które 
magazynowane są w nich. 
Aby uaktywnić skarby, trzeba je wykiełkować. 
Kiełkowanie powoduje, że zawarte w nasionach białko rozkłada się na aminokwasy a  węglowodany na cukry proste a także  uaktywnia w nich cenne enzymy i witaminy. Co powoduje łatwiejsze przyswajanie i trawienie nasion przez nas.
Warto także pamiętać,że  kiełki mają naturę ochładzającą wiec najlepszą porą na ich spożywanie jest wiosna i lato osoby ze skłonnością do wychładzanie mogą spożywać je ugotowane np. na parze lub szybkim obsmażaniu.

Aby zacząć zabawę w domowe kiełkowanie ważne  jest aby przygotować sobie sprzęt w którym będziemy kiełkować. 
Rozróżnia się kilka kiełkownic. 
Kiełkownika poziomowa i kiełkownika w słoikach powiem szczerze ja wolę te drugą jest bardziej higieniczna i nie powoduje pleśnienia nasion.
Taki słoik można kupić gotowy lub przyrządzić w domu samemu ważne jest aby stał on w pozycji lekko przechylonej sitem lub gazą do dołu


Dla osób z większymi zdolnościami polecam zrobić sobie własne słoje wystarcz wyciąć w pokrywie od słoika środek i na to miejsce wyciąć sztywną nierdzewną lub plastikową wkładkę np od starego durszlaka, lub coś innego może być tylko gaza i gumka i stawiamy na suszarce do naczyń.

Kiedy zaczynamy kiełkować na początek ważna jest wielkość nasion.
Ponieważ przed rozpoczęciem kiełkowania musimy zamoczyć je w wodzie na określony czas, który zależy od ich wielkości.



Do naszej kiełkownicy wsypujemy kiełki nie za dużo bo podwoją swoją objętość. 
Następnie zalewamy wodą małe nasiona na 6 godzin(lucerna,ryodkiewka,kozieradka,gorczyca,brokuły) a duże 12 godzin(zboża,słonecznik,strączki) i odstawiamy słoik lub naczynie do ciemnego miejsca.
Po tym czasie wylewamy wodę i zaczynamy pielęgnację. Kiełki przepłukujemy wodą 2 razy dziennie i odstawiamy w pozycji przechylonej na nóżce lub podpartej na suszarce do naczyń.
I tak do uzyskania gotowych kiełków mniej więcej do 5 dni.



Dbajmy i pielęgnujmy kiedy widzimy że łuski zaczynają odpadać z nasion np lucerny rzodkiewki warto przełożyć je do miski i przepłukać w tedy z łatwością oddzielą się łuski.




Uwagi do kiełkowania 
lucerna (alfalfa) lubi czystą wodę Po za tym nazywane są ojcem wszystkich pokarmów wiec warto je włączyć do swojej diety 
Kiełki soi warto przepłukiwać 4 razy aby zapobiec gniciu.

Wszystkie wykiełkowane nasiona  strączkowe i zboża są lepiej przyswajanie i nie powodują alergii wiec warto kiełkować.
Jeśli chcemy aby ryż, ziarna ( kasze ) były bardziej przyswajane i szybciej się gotowały namaczajmy je tak jak nasze ulubione strączki .:-)









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz